2018-2019 Bülten - 4


İNGİLİZCE
2. sınıflarla öğrenciler ev ve sınıf eşyalarını tanıdılar. Birçok eşleme ve sıralama etkinliği yapıldı. Öğrenciler gerçek yaşamla daha fazla ilişki kurabilmek için kendi evlerini ve sınıflarını çizdiler. 3. Sınıflarla bu hafta, yiyecek- içecekler konusu ve insanları tanımlamak için kullanılan bazı sıfatlar incelendi. Sağlıklı gıdaların çeşitleri hakkında konuştuk, öğrenciler kendi meyve tabağı ve sebzelerini hazırladılar. 4. Sınıflar meslekleri ve bina tiplerini incelediler. Öğrenciler hayallerindeki işlerden bahsettiler ve büyüdüklerinde ne olmak istediklerini çizdiler. Milliyetler ve ülkeler hakkında konuşuldu.
8. sınıflarla  ''making suggestion'' , '' refusing suggestion'' , ''accepting suggestion'' cümle kalıplarını drama yaparak öğrenildi. Öğrencilere konuyla alakalı videolar izletildi. Bu konuyla ilgili çıkmış sorular çözdürüldü. 9. sınıf öğrencilerine ''making request'' ve ''possesive pronouns '' konusu  puzzle ve scramble oynayarak öğretildi. 10.sınıf  ''compounds'' konusu snakes and ladders oyunu ile öğretildi. 11.sınıf  ''will future tense''  okuma paragraflarıyla ve paragraf yazma, boşluk doldurma aktiviteleriyle pekiştirildi ve simple past time konusuna crossword oynatılarak giriş yapıldı. 12.sınıf  ''music genres'' konusu ''agreeing - disagreeing'' konusu ile birleştirildi. ''Matching the papers”  oyunuyla pekiştirildi. Öğrencilerin sevdiği müzikler dinletilerek bunlar üzerinde ''speaking'' yapıldı. 
MÜZİK
Dersimizde bu hafta 2-A Sınıfı ile Cumhuriyet şarkıları öğrenildi ve hep birlikte coşkuyla söylendi.
1-A SINIFI
29 Ekim kolaj çalışması yapıldı. Fotoğraflarla  soyağacı çalışması yapılarak aile bireyleri tanıtıldı. Adres, telefon kartları oluşturuldu. Kelimelerden cümleler oluşturuldu(düşün-eşleş çalışması)
TÜRKÇE
6. sınıflarla eş ve zıt anlamlı sözlüklerin pekiştirilmesi için sözcük bulma oyunu oynandı.
2-A SINIFI
Türkçe dersinde  -29 ekim provalarına hazırlık için  Ali PÜSKÜLLÜOĞLU - Cumhuriyet şiiri okuma ve yazma çalışması yapıldı. -“Dünyayı Beş Dakikada Susturan Kız” metni işlendi.
Hayat bilgisi derslerinde; -“Nazik İletişim” konusunu işlendi. Konu ile ilgili öğrencilere drama çalışması yaptırıldı. Matematik derslerinde; -“Büyük, Küçük, Eşit” konusu işlendi. Konuyla ilgili çalışmalar yapıldı. Kavramlar görseller ile kalıcı hale getirilmeye çalışıldı.


AKIL OYUNLARI
Anasınıflarında RONDO VARIO isimli oyun ile devam edildi. RONDO VARIO Öğrencilerimizin dikkat ve psikomotor becerilerini geliştiren eğlenceli bir oyun. 1. ve 2. sınıflar PATTERN PLAY ile ilerlemeye devam ettiler. 3.,4.,5.,6..7.,8. sınıflarda ise KLASİK TANGRAM'a devam edildi.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI


Tören provalarımız son hızıyla devam ediyor. Öğrencilerimizin tören kıyafeti:
Kızlar için:  Siyah etek beyaz külotlu çorap beyaz gömlek,
Erkekler için:  Beyaz gömlek ve siyah pantolondur.
 
 
 
Okulumuzda yapılan Okul Öğrenci Meclisi Sınıf Temsilcileri seçimlerinde;
 
12-A sınıfından Utku Arslan
12-B sınıfından Bayram Göl
11-A sınıfından Rabia  Karakaya
11-B sınıfından Rabia Yaşar
10-A sınıfından Mahmut Can Güler
9-A sınıfından İrem Kılıç
8-A sınıfından Esma Sevgi Özdemir
7-A sınıfından Emir Özmutlu
6-A sınıfından İrem Vural
5-A sınıfından Sedef Aktaş
4-A sınıfından Ali Mürşit Öz
3-A sınıfından Azra Betül Varlık
2-A sınıfından Mercan Çağrı
İsimli öğrencilerimiz seçilmiştir.
 
Haftaya okul öğrenci meclis başkanı seçilecektir. Aday öğrencilerimize başarılar dileriz.

   
 
ANASINIFI
Değerler eğitimi "Farklılıklara Saygı"  konulu etkinlikte kendimizi arkadaşımızın yerine koyarak Empati yapıldı ve Drama etkinliği yapılarak konu pekiştirildi. Sohbet etkinliğinde Birbirimizi farklı olan özelliklerimizle sevmemiz ve saygı duymamız gerektiği üzerinde konuşmalar yapıldı. BEN posteri hazırlayarak cinsiyet ve farklılıklarımız üzerinde konuşuldu. OKUMA YAZMA HAZIRLIK ÇALIŞMALARINDA; Rakam, Sayı, Şekil konulu kağıt üzerinde örüntü oluşturma yapıldı. SES farkındalığı E Sesi kelime oyunlarıyla pekiştirildi. Kum üzerinde sayı şekil ve E sesi çizme çalışmaları yapıldı. DAİRE -KARE-ŞEKİLLERİ PEKİŞTİRİLDİ. Çizgi çalışması yapıldı. MATEMATİK ETK. GRUPLAMA VE EŞLEŞTİRME çalışmaları yapıldı. TEMİZLİK ve SAĞLIK konularıyla interaktif eğitim slaytları izlendi .İNCE KALIN KAVRAMLARI ile ilgili  İP BASKISI YAPILDI. SCAMPER ÇALIŞMASI: Bahçede oynadığımız  top çamurlu su birikintisinin içine düştü. Çamurun içindeki topu nasıl kurtarabiliriz ile ilgili çözüm yolları üretildi.
TARİH
9. Sınıf ➡ Ay yılı esaslı takvim ve güneş yılı esaslı takvim ay, dünya ve güneş şablonları öğrenci eksenli somutlaştırılarak incelendi.  10. Sınıf ➡ Türklerin Anadolu kültür uygarlığına katkıları ve Miryakefalon Savaşı'nın Türk ve Anadolu tarihine etkisi işlendi.
11. Sınıf ➡ Osmanlı merkezi otoritesinin zayıflamasının diğer kurumlarda yol açtığı bozulmalara nasıl sebebiyet verdiği üzerinde duruldu. 12. Sınıf ➡ İslamiyet 'in doğuşu ve gaza-cihat politikası çerçevesinde İslam fetih faaliyetleri işlendi.
FEN & FİZİK
7. Sınıflarla hayvan ve bitki hücrelerinin yapısı incelendi ve mikroskopla çeşitli örneklere bakıldı. Enes arkadaşımıza ayrıca yardımları için teşekkür ederiz. 8. Sınıflarla katılarda basınç anlatıldı. Bir katının basıncını etkileyen durumlar öğrenildi. Günlük hayattan basınç örnekleri verildi.  9. Sınıflarda bilimsel araştırma merkezleri , 10. Sınıflarda paralel bağlı direnç sistemleri, 11. Sınıflarda Newton’un hareket yasaları , 12. Sınıflarda ise basit harmonik hareket öğrenildi.
SOSYAL BİLGİLER
6.Sınıflarla Türklerin Ana Vatanı : Orta Asya Coğrafyasının Haritası ve İklim Özellikleri öğrenilerek Orta Asya'dan Anadolu'ya ve bir çok coğrafyaya yapılan göçlerle ilişkisi öğrenildi.
 
GÖRSEL SANATLAR
2. sınıflarda, puantilizm  (noktacılık) akımına geçiş yapıldı. Bu teknikle yaptıkları resimlerinde, çok sayıda ufak temel renk noktası birbiriyle karıştırılmadan bir araya getirilerek doğa resmi ile birleştirilerek uygulama yapıldı.
 
TÜRKÇE & EDEBİYAT
11. Sınıf TYT Türkçe dersinde bu hafta ses olayları konusu işlendi. 9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı dersinde bu hafta olay hikayesi ve durum hikayesi konuları işlendi. Örnek metinler okunarak konu pekiştirildi. 8. Sınıf Türkçe dersinde bu hafta fiilimsiler konusu işlendi. Örnek metinler üzerinden konu pekiştirildi. 5. Sınıf Türkçe dersinde bu hafta eş anlamlı zıt anlamlı ve sesteş kelimeler konusu işlendi.